Staff Directory
Search
Administration & office staff
Brent Riedy
Principal
Clint Cornelsen
Assistant principal
Ryan Herrs
Assistant principal
Laura Scaglione
Assistant principal
Austin Bohanon
Counselor
Beverly Lang
Counselor
Hollie Ricke
Counselor
Marcy DeKoning
Administrative assistant
Jennifer Milner
Office manager
Shelli Swan
Registrar
Deanna Windsor
Administrative assistant
Faculty
Hannah Alexander
Special education
Stephen Alexander
Science
Holly Avalos
Business
Matthew Baden
Science
Andy Barclay
Kitchen
Derek Base
Chemistry
Jennifer Benton
ELDP
Mike Bogner
English language arts
Clifford Brubaker
Automotive
Trey Bryan
Special education
Kathleen Calabrese
English language arts
Terrie Clarkson
Para
Cary Conover
Journalism & yearbook
Jennifer Conrad
Nurse
Christi Cope
Cook
Taylor Counts
Physical education/health
Chelli Cranmer
Business
Mark Cross
Industrial arts
Dwight Demoss
Custodian
Teresa Dorland
Cook
Hyunhee Duren
Para
Kenneth Dusenbury
Physical education/health
Christina Eisenhour
Custodian
Marie Eklund
Para
Kristina Endicott
Math
David Fonseca
Art
Kimberly Garnica
Math
Lelin George
English
Salomon Gonzalez
Custodian
Sara Gott
Para
Jennifer Hammond
Art
James Harris
Social studies
Tiffany Harris
Art
Laurie Hartman
Cook
Bethany Hesse
Special education
James Hilts
Social studies
Jenna Howe
Special education
Cole Hurley
Industrial arts
Laura Hutchins
Orchestra
Julie Hying
English language arts
Lana Johnson
Para
Heath Kintzel
School Resource Officer
Cody Kirkendoll
Social studies
Karen Knight
Para
Kristina Liogghio
Math
Katherine Loyle
English language arts
Mary Martin
Lead custodian
Brian Mason
Business
Karson McAllister
Para
Jennifer McKinsey
Social studies
Meredith Mendenhall
Spanish
V. Kaye Miller
Substitute
Meegan Moore Rooker
Substitute
Judith Morales
FACS
Rachael Neibling
Math
Elaine Nield
Library clerk
Jennifer Nielsen
Para
Kiara O'Dea
French
Delmy Pineda
Custodian
Jace Porter
Para
Andrew Potter
English language arts
Kristi Raehpour
Social studies
Michael Raehpour
Band
Katie Rages
English
Keyghan Reed
FACS
Michelle Rice-Beltran
Special education
Mikhala Rodriguez
Kitchen manager
Jeff Roper
English language arts
Scott Ross
Science
Joel Schaefer
Social studies
Madison Schmoll
Band
Nirmala Sharma
Para
Martin Shetlar
Science
Brandi Swoverland
Band
Jylissa Tahy
Athletic trainer
Misty Tate
Para
Angelica Tesch
Biology
Robert Tindle
Accompanist
Barb Trekell
Special education nurse
Elizabeth Ukena
Math
Megan Upton-Tyner
Theatre
Brittany Warner
Physical education/health
Jonathan Weatherbie
Vocal music
Chris Weidert
Science
Sheryl Wiele
Reading specialist
Shawn Woods
Math
Brian Yenor
Physical education
Kersten Zauche
Media specialist
Kassie Zwiener
Health aide